TROPHY WINNERS

Click on year to see previous winners

2024202320222021 2020
2019 2018201720162015
20142013 201220112004
2024 Trophy Winners
CompetitionPlot NumberPoints/weight/height etcPlotholder
KEN BOWSKILL VICTOR LUDORUM TROPHY
HAA Witt TrophyBEST STANDARD PLOT
2nd
HAA Trophy Joint 1stBEST SMALL PLOT
Joint 1st
JOHN BADGER CHAIRMAN'S CUP BEST MINI PLOT
FOUR OAKS & DISTRICT ALLOTMENT CUPBEST COLLECTION CLASS 1
(LATE SHOW)
BILL EAGLESFIELD CENTENARY TROPHYBEST COLLECTION CLASS 2
(LATE SHOW)
JOE STANWAY CHALLENGE CUP HIGHEST AGGREGATE VEGETABLE CLASSES
(BOTH SHOWS)
H.A.A.WARWICK AMATEUR CUPHIGHEST AGGREGATE FLOWER CLASSES
(BOTH SHOWS)
THE REVELL CUPHIGHEST AGGREGATE ALL CLASSES
(BOTH SHOWS)
THE BOB WOOD ROSE BOWLBEST FLOWER
(EARLY SHOW)
W.T.MORRIS PERPETUAL CHALLENGE SHIELDBEST VEGETABLE EXCLUDING CLASSES 1 & 2
(LATE SHOW)
BEST POTATO CROP
2nd
3rd
TALLEST SUNFLOWER
2nd
3rd
LARGEST SUNFLOWER HEAD
2nd
PRESIDENTS CUPBEST FLORAL DISPLAY

2024202320222021 2020
2019 2018201720162015
20142013 201220112004
2023 Trophy Winners
CompetitionPlot NumberPoints/weight/height etcPlotholder
KEN BOWSKILL VICTOR LUDORUM TROPHY14A140Denise Bonner
2nd36122Jason Hodges
HAA Witt Trophy46BEST STANDARD PLOTEileen & Dennis Roberts
2nd5Bob Tyler
HAA Trophy Joint 1st14ABEST SMALL PLOTDenise & Laurence Bonner
Joint 1st15AGeoff Cross
JOHN BADGER CHAIRMAN'S CUP 10ABEST MINI PLOTLiz Ratcliffe
FOUR OAKS & DISTRICT ALLOTMENT CUP36BEST COLLECTION (CLASS 1)Jason Hodges
BILL EAGLESFIELD CENTENARY TROPHY21ABEST COLLECTION (CLASS 2)Colin Jones
JOE STANWAY CHALLENGE CUP14A HIGHEST AGGREGATE VEGETABLE CLASSESD Bonner
H.A.A.WARWICK AMATEUR CUP14AHIGHEST AGGREGATE FLOWER CLASSESD Bonner
THE REVELL CUP14AHIGHEST AGGREGATE ALL CLASSES IN THE SHOWSD Bonner
THE BOB WOOD ROSE BOWL14A/36BEST FLOWERD Bonner/Jason Hodges
W.T.MORRIS PERPETUAL CHALLENGE SHIELD36BEST VEGETABLE (EXCLUDING CLASSES 1&2)Jason Hodges
BEST POTATO CROP37C54lbsJohn Craggs
2nd2427lb8ozElaine Hayward
3rd14A26lbsDenise Bonner
TALLEST SUNFLOWER1110'10"Paul Jones
2nd21A10'6"Colin Jones
3rd15A8'9"Geoff Cross
LARGEST SUNFLOWER HEAD15A13"Geoff Cross
2nd21A12.5"Colin Jones
PRESIDENTS CUP46BEST FLORAL DISPLAYEileen & Dennis Roberts

2024202320222021 2020
2019 2018201720162015
20142013 201220112004
2022 Trophy Winners
CompetitionPlot NumberPoints/weight/height etcPlotholder
KEN BOWSKILL VICTOR LUDORUM TROPHY14A168Denise Bonner
2nd3693Jason Hodges
HAA Witt Trophy for BEST STANDARD PLOT46Eileen & Dennis Roberts
2nd5Bob Tyler
HAA Trophy for Best Small Plot14ADenise & Laurence Bonner
Joint 2nd21AColin Jones
Joint 2nd15AGeoff Cross
JOHN BADGER CHAIRMAN'S CUP for BEST MINI PLOT12CSue Morton
2nd23AChristine Guest
FOUR OAKS & DISTRICT ALLOTMENT CUP36BEST COLLECTION (CLASS 1)J Hodges
BILL EAGLESFIELD CENTENARY TROPHY14ABEST COLLECTION (CLASS 2)Denise & Laurence Bonner
JOE STANWAY CHALLENGE CUP14A HIGHEST AGGREGATE VEGETABLE CLASSESDenise & Laurence Bonner
H.A.A.WARWICK AMATEUR CUP14AHIGHEST AGGREGATE FLOWER CLASSESDenise & Laurence Bonner
THE REVELL CUP14AHIGHEST AGGREGATE ALL CLASSES IN THE SHOWDenise & Laurence Bonner
THE BOB WOOD ROSE BOWL14ABEST FLOWERDenise & Laurence Bonner
W.T.MORRIS PERPETUAL CHALLENGE SHIELD21ABEST VEGETABLE (EXCLUDING CLASSES 1&2)Colin Jones
BEST POTATO CROP37C36.1lbsJohn Craggs
2nd21A24lbsColin Jones
3rd14A22.7lbsLaurence Bonner
HEAVIEST PUMPKIN1111lbsPaul Jones
TALLEST SUNFLOWER1111'1"Paul Jones
2nd21A10'8"Colin Jones
3rd14A9'3"Laurence Bonner
LARGEST SUNFLOWER HEAD14A16"Laurence Bonner
2nd1110 1/2"Paul Jones
3rd21A9 1/2"Colin Jones
PRESIDENTS CUP46BEST FLORAL DISPLAYEileen & Dennis Roberts
FOUNDER'S JUBILEE CUP14ABEST NEWCOMERDenise & Laurence Bonner
BEST SCARECROW46Eileen & Dennis Roberts
2nd15AGeoff Cross
BEST HANGING BASKET14ADenise & Laurence Bonner

2024202320222021 2020
2019 2018201720162015
20142013 201220112004
2021 Trophy Winners
CompetitionPlot NumberPoints/weight/height etcPlotholder
KEN BOWSKILL VICTOR LUDORUM TROPHY36126Jason Hodges
2nd4647Eileen & Dennis Roberts
HAA Witt Trophy for BEST STANDARD PLOT46Eileen & Dennis Roberts
2nd35CAnne Linnecor
HAA Trophy for Best Small Plot15AGeoff Cross
2nd21CJannine Griffiths
JOHN BADGER CHAIRMAN'S CUP for BEST MINI PLOT14BLaurence & Denise Bonner
2nd12AJenny Ripley-Malcom
FOUR OAKS & DISTRICT ALLOTMENT CUP36 BEST COLLECTION (CLASS 1)Jason Hodges
BILL EAGLESFIELD CENTENARY TROPHY14BBEST COLLECTION (CLASS 2)Laurence & Denise Bonner
JOE STANWAY CHALLENGE CUP36 HIGHEST AGGREGATE VEGETABLE CLASSESJason Hodges
H.A.A.WARWICK AMATEUR CUP36HIGHEST AGGREGATE FLOWER CLASSESJason Hodges
THE REVELL CUP36HIGHEST AGGREGATE ALL CLASSES IN THE SHOWSJason Hodges
THE BOB WOOD ROSE BOWL8CBEST FLOWERPhil Champion
W.T.MORRIS PERPETUAL CHALLENGE SHIELD36BEST VEGETABLE (EXCLUDING CLASSES 1&2)Jason Hidges
VIC GOODYEAR TROPHY5MOST IMPROVED PLOTBob Tyler
BEST POTATO CROP37C22.4lbsJohn Craggs
2nd4622.2lbsEileen & Dennis Roberts
3rd3619lbsJason Hodges
HEAVIEST PUMPKIN1112 lbsPaul Jones
TALLEST SUNFLOWER21A/22A10ft10"Colin Jones
2nd469ft10"Eilenn & Dennis Roberts
3rd118ft1.5"Paul Jones
LARGEST SUNFLOWER HEAD21A/22A13"Colin Jones
PRESIDENTS CUP46BEST FLORAL DISPLAYEileen & Dennis Roberts
FOUNDER'S JUBILEE CUP1BBEST NEWCOMERSam Howels
2nd1AKrystyna Kornak
BEST SCARECROW40AJudith Carter-Bown
BEST HANGING BASKET36Jason Hodges

2024202320222021 2020
2019 2018201720162015
20142013 201220112004
<
2020 Trophy Winners
CompetitionPlot NumberPoints/weight/height etcPlotholder
KEN BOWSKILL VICTOR LUDORUM TROPHYCANCELLEDCANCELLED
2ndCANCELLEDCANCELLED
HAA Witt Trophy for BEST STANDARD PLOT46249Eileen & Dennis Roberts
2nd47245Sharon & Peter Griffiths
HAA Trophy for Best Small Plot21C243Jannine Griffiths
2nd35C242Anne Linnecor
JOHN BADGER CHAIRMAN'S CUP for BEST MINI PLOT27B241Gill Whittingham
2nd12A237Jenny Ripley-Malcolm
FOUR OAKS & DISTRICT ALLOTMENT CUPCANCELLEDBEST COLLECTION (CLASS 1)CANCELLED
BILL EAGLESFIELD CENTENARY TROPHYCANCELLEDBEST COLLECTION (CLASS 2)CANCELLED
JOE STANWAY CHALLENGE CUPCANCELLED HIGHEST AGGREGATE VEGETABLE CLASSESCANCELLED
H.A.A.WARWICK AMATEUR CUPCANCELLEDHIGHEST AGGREGATE FLOWER CLASSESCANCELLED
THE REVELL CUPCANCELLEDHIGHEST AGGREGATE ALL CLASSES IN THE SHOWCANCELLED
THE BOB WOOD ROSE BOWLCANCELLEDBEST FLOWERCANCELLED
W.T.MORRIS PERPETUAL CHALLENGE SHIELDCANCELLEDBEST VEGETABLE (EXCLUDING CLASSES 1&2)CANCELLED
VIC GOODYEAR TROPHY12AMOST IMPROVED PLOTJenny Ripley-Malcolm
BEST POTATO CROP37C72lb14ozJohn Craggs
2nd4622lb9ozEileen & Dennis
3rd21A17lbColin Jones
HEAVIEST PUMPKIN43123 1/2 lbsMIKE HUBBALL
2nd1112 1/4 lbsPAUL JONES
TALLEST SUNFLOWER18A11' 0"Geoff Bate
2nd3610' 8 1/2"Jason Hodges
3rd469' 7"Eileen & Dennis Roberts
LARGEST SUNFLOWER HEAD1113.5"Paul
2nd3513.0"Anne Linnecor
3rd1512"Geoff Cross
PRESIDENTS CUP46BEST FLORAL DISPLAYEileen & Dennis Roberts
FOUNDER'S JUBILEE CUP21CBEST NEWCOMERJannine Griffiths
BEST SCARECROW46FlorenceEileen & Dennis Roberts
2nd40AFlorence 2Judy & Chris Carter-Bown
BEST HANGING BASKET36Jason Hodges

2024202320222021 2020
2019 2018201720162015
20142013 201220112004
2019 Trophy Winners
CompetitionPlot NumberPoints/weight/height etcPlotholder
KEN BOWSKILL VICTOR LUDORUM TROPHY3687Jason Hodges
2nd4668Eileen Roberts
HAA Witt Trophy for BEST STANDARD PLOT46224.5 (BDAC marking)Eileen & Dennis
2nd47Sharon Griffiths
HAA Trophy for Best Small Plot35CAnne Linnecor
2nd15AGeoff Cross
JOHN BADGER CHAIRMAN'S CUP for BEST MINI PLOT27BJohn McErlean
2nd41AJo Bartlett-Wild
FOUR OAKS & DISTRICT ALLOTMENT CUP46BEST COLLECTION (CLASS 1)Eileen Roberts
BILL EAGLESFIELD CENTENARY TROPHY39BBEST COLLECTION (CLASS 2)Janet & David Bramble
JOE STANWAY CHALLENGE CUP36 HIGHEST AGGREGATE VEGETABLE CLASSESJason
H.A.A.WARWICK AMATEUR CUP36HIGHEST AGGREGATE FLOWER CLASSESJason
THE REVELL CUP36HIGHEST AGGREGATE ALL CLASSES IN THE SHOWJason
THE BOB WOOD ROSE BOWL36BEST FLOWERJason
W.T.MORRIS PERPETUAL CHALLENGE SHIELD40ABEST VEGETABLE (EXCLUDING CLASSES 1&2)Judy Carter-Bown
VIC GOODYEAR TROPHY21BMOST IMPROVED PLOTZena Elabdin
BEST POTATO CROP37C45lbs 14ozJohn Craggs
2nd1128lbs 12ozPaul Jones
3rd35C16lbs 12ozAnne Linnecor
HEAVIEST PUMPKIN4383lbsMike Hubball
2nd1542lbsGeoff Cross
TALLEST SUNFLOWER4611' 0"Eileen & Dennis
2nd37C10' 4"John Craggs
3rd478' 10 1/2"Sharon Griffiths
LARGEST SUNFLOWER HEAD4213"Allan Redfern
2nd3611"Anne Linnecor
3rd21A10"Colin Jones
PRESIDENTS CUP35CBEST FLORAL DISPLAYAnne Linnecor
FOUNDER'S JUBILEE CUP15ABEST NEWCOMERGeoff Cross
BEST SCARECROW35CAnne Linecor
2ndClubSimon
BEST HANGING BASKET36Jason

2024202320222021 2020
2019 2018201720162015
20142013 201220112004
2018 Trophy Winners
CompetitionPlot NumberPoints/weight/height etcPlotholder
KEN BOWSKILL VICTOR LUDORUM TROPHY3686Jason
2nd4657Eillen & Dennis
HAA Witt Trophy for BEST STANDARD PLOT46229 (BDAC marking)Eileen & Dennis
2nd29173.5 (BDAC marking)Martin Yates
HAA Trophy for Best Small Plot35BAnne Linnecor
2nd21AColin Jones
JOHN BADGER CHAIRMAN'S CUP for BEST MINI PLOT4ARichard Harrison
2nd41BSimon & Katrina
FOUR OAKS & DISTRICT ALLOTMENT CUP11BEST COLLECTION (CLASS 1)Paul Jones
BILL EAGLESFIELD CENTENARY TROPHY2ABEST COLLECTION (CLASS 2)Chris Hammond
JOE STANWAY CHALLENGE CUP36 HIGHEST AGGREGATE VEGETABLE CLASSESJason
H.A.A.WARWICK AMATEUR CUP36HIGHEST AGGREGATE FLOWER CLASSESJason
THE REVELL CUP36HIGHEST AGGREGATE ALL CLASSES IN THE SHOWJason
THE BOB WOOD ROSE BOWL8CBEST FLOWERPhil Champion
W.T.MORRIS PERPETUAL CHALLENGE SHIELD2ABEST VEGETABLE (EXCLUDING CLASSES 1&2)Chris Hammond
VIC GOODYEAR TROPHY40AMOST IMPROVED PLOTJudith & Chris
BEST POTATO CROP37C47lb6ozJohn Craggs
2nd4623lb8ozEileen & Dennis
3rd8C11lb9ozPhil Champion
HEAVIEST PUMPKIN11188lbsPaul
2nd43121lbsMike
TALLEST SUNFLOWER8A10' 6"Martyn Clark
2nd37C10' 1"John Craggs
3rd35C9' 3"Anne Linnecor
LARGEST SUNFLOWER HEAD40B13.75"Norman Long
2nd4613.5"Eileen & Dennis
3rd3613.0"Jason
PRESIDENTS CUP35BBEST FLORAL DISPLAYAnne Linnecor
FOUNDER'S JUBILEE CUP4ABEST NEWCOMERRichard Harrison
BEST SCARECROW4ARichard Harrison
2nd46Eileen & Dennis
BEST HANGING BASKET36Jason Hodges

2024202320222021 2020
2019 2018201720162015
20142013 201220112004
2017 Trophy Winners
CompetitionPlot NumberPoints/weight/height etcPlotholder
KEN BOWSKILL VICTOR LUDORUM TROPHY3691Jason
2nd4680Eileen & Dennis
HAA Witt Trophy for BEST STANDARD PLOT46214.5Eileen & Dennis
2nd36Jason Hodges
HAA Trophy for Best Small Plot35CAnne Linnecor
2nd17CThor Shilliday
3rd2BRobert Terheege
JOHN BADGER CHAIRMAN'S CUP for BEST MINI PLOT39CDavid Bramble
2nd41BSimon & Katrina
FOUR OAKS & DISTRICT ALLOTMENT CUP46BEST COLLECTION (CLASS 1)Eileen Roberts
BILL EAGLESFIELD CENTENARY TROPHYBEST COLLECTION (NEWCOMERS) (CLASS 2)Phil Champion
JOE STANWAY CHALLENGE CUP46/36 HIGHEST AGGREGATE VEGETABLE CLASSESEqual 1st
Eileen Roberts
Jason Hodges
H.A.A.WARWICK AMATEUR CUP36HIGHEST AGGREGATE FLOWER CLASSESJason Hodges
THE REVELL CUP46HIGHEST AGGREGATE ALL CLASSES IN THE SHOWJason Hodges
THE BOB WOOD ROSE BOWL24BEST FLOWERElaine Hayward
W.T.MORRIS PERPETUAL CHALLENGE SHIELD36BEST VEGETABLE (EXCLUDING CLASSES 1&2)Jason Hodges
VIC GOODYEAR TROPHY47MOST IMPROVED PLOTSharon & Peter
BEST POTATO CROP37C57.12lbsJohn Craggs
2nd38C32.38lbsHaydn
3rd4625.25lbsEileen & Dennis
HEAVIEST PUMPKIN38C69lb 9ozHaydn
2nd2956lb 1ozMartin Yates
TALLEST SUNFLOWER38C10'8.5"Haydn
2nd37C10'2.5"John Craggs
3rd4610'2"Eileen & Dennis
PRESIDENTS CUP18BEST FRONTMike Lune
FOUNDER'S JUBILEE CUP2BBEST NEWCOMERRobert Terheege
BEST SCARECROW46Eileen & Dennis
2ndSocial ClubSimon Hughes
BEST HANGING BASKET36Jason Hodges

2024202320222021 2020
2019 2018201720162015
20142013 201220112004
2016 Trophy Winners
CompetitionPlot NumberPoints/weight/height etcPlotholder
KEN BOWSKILL VICTOR LUDORUM TROPHY36120Jason Hodges
2nd4666Eileen & Dennis
HAA Witt Trophy for BEST STANDARD PLOT46Eileen & Dennis
2nd36Jason Hodges
HAA Trophy for Best Small Plot35CAnne Linnecor
2nd=21CBrian Roberts
2nd=29BMartin Yates
JOHN BADGER CHAIRMAN'S CUP for BEST MINI PLOT21AColin Jones
2nd8BMartyn Clarke
FOUR OAKS & DISTRICT ALLOTMENT CUP36BEST COLLECTION (CLASS 1)Jason Hodges
BILL EAGLESFIELD CENTENARY TROPHY8CBEST COLLECTION (NEWCOMERS) (CLASS 2)Phil Champion
JOE STANWAY CHALLENGE CUP36 HIGHEST AGGREGATE VEGETABLE CLASSESJason Hodges
H.A.A.WARWICK AMATEUR CUP36HIGHEST AGGREGATE FLOWER CLASSESJason Hodges
THE REVELL CUP36HIGHEST AGGREGATE ALL CLASSES IN THE SHOWJason Hodges
THE BOB WOOD ROSE BOWL36BEST FLOWERJason Hodges
W.T.MORRIS PERPETUAL CHALLENGE SHIELD36BEST VEGETABLE (EXCLUDING CLASSES 1&2)Jason Hodges
VIC GOODYEAR TROPHY47MOST IMPROVED PLOTSharon & Peter
BEST POTATO CROP37C35lb 12ozJohn Craggs
2nd4624lb 6ozEileen & Dennis
3rd21A23lb 10ozColin Jones
HEAVIEST PUMPKIN1396lb 12ozRichard Furley
2nd14B72lb 12ozJeffrey Jones
3rd2439lb 8ozElaine Hayward
TALLEST SUNFLOWER369'4"Jason Hodges
2nd468'6"Eileen & Dennis
3rd35C8'5 1/2"Anne Linnecor
PRESIDENTS CUP46BEST FRONTEileen & Dennis
FOUNDER'S JUBILEE CUP29BBEST NEWCOMERMartin Yates
BEST SCARECROWSocial ClubSimon Hughes
2nd46Eileen & Dennis
BEST HANGING BASKET36Jason Hodges

2024202320222021 2020
2019 2018201720162015
20142013 201220112004
2015 Trophy Winners
CompetitionPlot NumberPoints/weight/height etcPlotholder
KEN BOWSKILL VICTOR LUDORUM TROPHY36 102Jason Hodges
2nd4662Eileen & Dennis
HAA Witt Trophy for BEST STANDARD PLOT46Eileen & Dennis
2nd36Jason Hodges
HAA Trophy for Best Small Plot21CBrian Roberts
2nd1AJo Murpy
JOHN BADGER CHAIRMAN'S CUP for BEST MINI PLOT21AColin Jones
2nd8BThor Shilliday
FOUR OAKS & DISTRICT ALLOTMENT CUP36BEST COLLECTION (CLASS 1)Jason Hodges
BILL EAGLESFIELD CENTENARY TROPHY21ABEST COLLECTION (NEWCOMERS) (CLASS 2)Colin Jones
JOE STANWAY CHALLENGE CUP36 HIGHEST AGGREGATE VEGETABLE CLASSESJason Hodges
H.A.A.WARWICK AMATEUR CUP36HIGHEST AGGREGATE FLOWER CLASSESJason Hodges
THE REVELL CUP36HIGHEST AGGREGATE ALL CLASSES IN THE SHOWJason Hodges
THE BOB WOOD ROSE BOWL42BEST FLOWERAllan Redfern
W.T.MORRIS PERPETUAL CHALLENGE SHIELD11BEST VEGETABLE (EXCLUDING CLASSES 1&2)Paul Jones
VIC GOODYEAR TROPHY1BMOST IMPROVED PLOTPeter Lane
BEST POTATO CROP38C54lbs 8ozHaydn Williams
2nd4652lbs 8ozEileen & Dennis
3rd21A24lbsColin Jones
HEAVIEST PUMPKIN2075lbsTony Simmonds
2nd4349lbsMike Hubball
3rd4644lbsEileen & Dennis
TALLEST SUNFLOWER38C10' 8 1/2"Haydn Williams
2nd37C10' 3 1/2"John Craggs
3rd469' 7"Eileen & Dennis
PRESIDENTS CUP18BEST FRONTMike Lune
FOUNDER'S JUBILEE CUP1ABEST NEWCOMERJo Murphy
BEST SCARECROW27AAmelia Day
2nd46Eileen & Dennis
BEST HANGING BASKET36Jason Hodges

2024202320222021 2020
2019 2018201720162015
20142013 201220112004
2014 Trophy Winners
CompetitionPlot NumberPoints/weight/height etcPlotholder
KEN BOWSKILL VICTOR LUDORUM TROPHY3690Jason Hodges
2nd4674Eileen & Dennis
HAA Witt Trophy for BEST STANDARD PLOT46184.5Eileen & Dennis
2nd36166.5Jason Hodges
HAA Trophy for Best Small Plot35CAnne Linnecor
2nd21CBrian Roberts
JOHN BADGER CHAIRMAN'S CUP for BEST MINI PLOT37APeter & Sharron Griffiths
2nd21AColin Jones
FOUR OAKS & DISTRICT ALLOTMENT CUP46BEST COLLECTION (CLASS 1)Eileen & Dennis
BILL EAGLESFIELD CENTENARY TROPHY19BEST COLLECTION (NEWCOMERS) (CLASS 2)Eugene Reynolds
JOE STANWAY CHALLENGE CUP36 HIGHEST AGGREGATE VEGETABLE CLASSESJason Hodges
H.A.A.WARWICK AMATEUR CUP36HIGHEST AGGREGATE FLOWER CLASSESJason Hodges
THE REVELL CUP36HIGHEST AGGREGATE ALL CLASSES IN THE SHOWJason Hodges
THE BOB WOOD ROSE BOWL11BBEST FLOWERReg Kearsley
W.T.MORRIS PERPETUAL CHALLENGE SHIELD37ABEST VEGETABLE (EXCLUDING CLASSES 1&2)Sharon Griffiths
VIC GOODYEAR TROPHY8BMOST IMPROVED PLOTEugene Reynolds
BEST POTATO CROP37C33lbsJohn Craggs
2nd1117lbsPaul Jones
3rd1814lbsMike Lune
HEAVIEST PUMPKIN38C89lbsHaydn Williams
2nd1140lbsPaul Jones
3rd4339lbsMike Hubball
TALLEST SUNFLOWER1110' 1 1/2"Paul Jones
2nd10A9' 1/4"Nick Sakwa
3rd2B8' 5"Pat Sakwa
PRESIDENTS CUP46BEST FRONTEileen Roberts
FOUNDER'S JUBILEE CUP21ABEST NEWCOMERColin Jones
BEST SCARECROW46Eileen Roberts
2nd21AColin Jones
BEST HANGING BASKET36Jason Hodges

2024202320222021 2020
2019 2018201720162015
20142013 201220112004
2013 Trophy Winners
CompetitionPlot NumberPoints/weight/height etcPlotholder
KEN BOWSKILL VICTOR LUDORUM TROPHY36104Jason Hodges
2nd37A45Peter & Sharon Griffiths
3rd4620Eileen & Dennis
HAA Witt Trophy for BEST STANDARD PLOT46175.5Eileen & Dennis
2nd36166Jason Hodges
HAA Trophy for Best Small Plot21CBrian Roberts
2nd35CAnne Linnecor
JOHN BADGER CHAIRMAN'S CUP for BEST MINI PLOT37APeter Griffiths
2nd47AAlan Perkins
FOUR OAKS & DISTRICT ALLOTMENT CUP11BEST COLLECTION (CLASS 1)Pal Jones
BILL EAGLESFIELD CENTENARY TROPHY23CBEST COLLECTION (NEWCOMERS) (CLASS 2)John Mills
JOE STANWAY CHALLENGE CUP36 HIGHEST AGGREGATE VEGETABLE CLASSESJason Hodges
H.A.A.WARWICK AMATEUR CUP36HIGHEST AGGREGATE FLOWER CLASSESJason Hodges
THE REVELL CUP36HIGHEST AGGREGATE ALL CLASSES IN THE SHOWJason Hodges
THE BOB WOOD ROSE BOWL37ABEST FLOWERSharon Griffiths
W.T.MORRIS PERPETUAL CHALLENGE SHIELD36BEST VEGETABLE (EXCLUDING CLASSES 1&2)Jason Hodges
VIC GOODYEAR TROPHY18MOST IMPROVED PLOTMike Lune
BEST POTATO CROP3752lbs 12ozJohn Craggs
2nd38B38lbsHayn Williams
3rd41C36lbsPeter Cooke
HEAVIEST PUMPKIN43117lbsMike Hubball
2nd38B69lbsHaydn Williams
3rd861lbsJohn Davies
TALLEST SUNFLOWER3410' 10"Sheila Roberts
2nd4610' 4 1/2"Eileen Roberts
3rd10A10'2"Nick Sakwa
PRESIDENTS CUP46BEST FRONTEileen Roberts
FOUNDER'S JUBILEE CUP37ABEST NEWCOMERPeter Griffiths
BEST SCARECROW35CAnne Linnecor
2nd16AHazel Robinson
BEST HANGING BASKET36Jason Hodges

2024202320222021 2020
2019 2018201720162015
20142013 201220112004
2012 Trophy Winners
CompetitionPlot NumberPoints/weight/height etcPlotholder
KEN BOWSKILL VICTOR LUDORUM TROPHY3698Jason Hodges
2nd4660Eileen & Dennis
3rd6A25Bob Grove
HAA Witt Trophy for BEST STANDARD PLOT46173.5Eileen & Dennis
2nd36161.5Jason Hodges
HAA Trophy for Best Small Plot21BBrian Roberts
JOHN BADGER CHAIRMAN'S CUP for BEST MINI PLOT41AAnne Linnecor
FOUR OAKS & DISTRICT ALLOTMENT CUP8BEST COLLECTION (CLASS 1)John Davies
JOE STANWAY CHALLENGE CUP3658Jason Hodges
H.A.A.WARWICK AMATEUR CUP3634Jason Hodges
THE REVELL CUP3692Jason Hodges
THE BOB WOOD ROSE BOWL46BEST FLOWEREileen & Dennis
W.T.MORRIS PERPETUAL CHALLENGE SHIELD46BEST VEGETABLEEileen & Dennis
BEST POTATO CROP38B21lbsHaydn Williams
2nd4317lbsMike Hubball
3rd41C13lbsPeter Cooke
HEAVIEST PUMPKIN38B126lbsHaydn Williams
2nd4256lbsAllan Redfern
3rd4349lbsMike Hubball
TALLEST SUNFLOWER41A9' 5"Anne Linnecor
2nd119'Paul Jones
3rd208'9"Tony Simmonds
PRESIDENTS CUP46BEST FRONTEileen Roberts
FOUNDER'S JUBILEE CUP38ABEST NEWCOMERMark Hayward
BEST HANGING BASKET46Eileen & Dennis

2024202320222021 2020
2019 2018201720162015
20142013 201220112004
2011 Trophy Winners
CompetitionPlot NumberPoints/weight/height etcPlotholder
KEN BOWSKILL VICTOR LUDORUM TROPHY36128Jason Hodges
2nd1855Carl Waring
3rd4A28Brian Allen
HAA Witt Trophy for BEST STANDARD PLOT18190Carl Waring
2nd46184Eileen Roberts
HAA Trophy for Best Small Plot21B/35C
JOINT WINNERS
Brian Roberts/Dave Coles
JOHN BADGER CHAIRMAN'S CUP for BEST MINI PLOT27BAlex Findlater
FOUR OAKS & DISTRICT ALLOTMENT CUP36BEST COLLECTION (CLASS 1)Jason Hodges
JOE STANWAY CHALLENGE CUP3659Jason Hodges
H.A.A.WARWICK AMATEUR CUP3636Jason Hodges
THE REVELL CUP36100Jason Hodges
THE BOB WOOD ROSE BOWL36BEST FLOWERJason Hodges
W.T.MORRIS PERPETUAL CHALLENGE SHIELD6BEST VEGETABLEBob Grove
VIC GOODYEAR TROPHY36MOST IMPROVED PLOTJason Hodges
BEST POTATO CROP37C56lbsJohn Craggs
2nd4333lbsMike Hubball
3rd3632lbsJason Hodges
HEAVIEST PUMPKIN1872lbs 6ozCarl Waring
2nd4243lbsAllan Redfern
3rd834lb 4ozJohn Davies
TALLEST SUNFLOWER3610' 2"Jason Hodges
2nd469'3 3/4"Eileen Roberts
3rd10A9' 2 1/2"Nick Sakwa
PRESIDENTS CUP18BEST FRONTCarl Waring
FOUNDER'S JUBILEE CUP19/35A
JOINT WINNERS
BEST NEWCOMERMike Eastwood/Elaine Hayward
BEST HANGING BASKET36Jason Hodges
BEST DRESSED SHED18/21B
JOINT WINNERS
Wendy & Carl Waring/Brian & Plum Roberts
BEST PHOTOGRAPH35AGreg Hayward

2024202320222021 2020
2019 2018201720162015
20142013 201220112004
2004 Trophy Winners
CompetitionPlot NumberPoints/weight/height etcPlotholder
KEN BOWSKILL VICTOR LUDORUM TROPHY12B73Jason Hodges
2nd2429Barry Jasper
3rd3827Haydn Williams
HAA Witt Trophy for BEST STANDARD PLOT38195Haydn Williams
2nd24173Barry Jasper
HAA Trophy for Best Small Plot23B190John Smith
2nd46A141Eileen Roberts
BEST POTATO CROP =1st36/3727lbs/27lbsSid Peace/Val Peace
3rd3826lbsHaydn Williams
HEAVIEST PUMPKIN968lbsRay Moran
2nd3726lbsSid Peace
3rd3514lbsTed Holmes
TALLEST SUNFLOWER213'9"Dave Hill
2nd16A10'10"Brian Parker
3rd3510'2"Ted Holmes
FOUNDER'S JUBILEE CUP17ABEST NEWCOMERJohn Webster



CompetitionsAll Time RecordsAnnual CompetitionsAnnual ShowsBDACPlot JudgingTrophy WinnersVictor Ludorum